top of page
Снимок экрана 2021-05-19 в 16.18.54.png

ВЕТЕРИНАРНИМ СПЕЦІАЛІСТАМ

ВЕТЕРИНАРНИМ СПЕЦІАЛІСТАМ: News
photo_2021-05-27 13.43.10.jpeg
ВЕТЕРИНАРНИМ СПЕЦІАЛІСТАМ: Quote

НАВЧАННЯ КЛІЄНТІВ

Навчання клієнтів є підвалиною успішності практики ветеринарного стоматолога. Ми маємо комусь запропонувати наші без перебільшення дуже важливі послуги. Нас мають розуміти наші співрозмовники власники тварин, бо лише разом, прийнявши спільне рішення ми можемо допомогти нашим пацієнтам .
◦ Термінологія та комунікація з клієнтами
Запорукою успішної співпраці є взаєморозуміння, ось чому надважливим є те, щоб при спілкуванні з власниками тварин ми отримували чіткі сигнали того, що нас розуміють. 
Без перебільшення, галузь ветеринарна стоматологія є надскладною у ветеринарній практиці. Згадайте хоча б вираз обличчя своїх адміністраторів, коли ви питаєте в них "як там справи із записом до стоматолога?".

 • Не очевидність

 • Розмитість

 • Експертність тварин приховувати біль

Ось основні "вузьки місця" для власників тварин в розумінні проблеми. Виходячи з цієї парадигми, нам усім важливо розуміти один одного, щоб змогти донести максимально повну інформацію і щоб брак комунікації не впливав на прийняття остаточного рішення.

При спілкуванні треба уникати  медичного жаргону.Це знецінює те, що ми робимо. 
Стоматологічна термінологія має показувати широту та важливість нашої справи. Термін «чистка» в цьому розумінні абсолютно не прийнятний. Бо, по-перше, чистий не означає здоровий, а по-друге, ми самотужки скорочуємо до одного слова всю нашу багатоетапну роботу ( 12 етапів COHAT).

* COHAT, від англійської Comprehensive Oral 

Health Assessment and Treatment (комплексна діагностика та лікування ротової порожнини).
Ось максимально коректні назви того, що ми пропонуємо.

*Введіть в своїй лікарні правило, не використовувати термін "Чистка зубів" в контексті санації ротової порожнини. Лише у випадках домашньої чистки зубів, коли ви пропонуєте зубну пасту, або навчаєте клієнта основам домашньої гігієни його улюбленця. Передивіться ваш прайс. Якщо ви знайдете там слово "Чистка зубів", ви вже знаєте, що із цим робити.
Без залучення власників тварин до спільної праці, дуже важко буде досягти успіху. Саме від того, наскільки клієнт розуміє суть питання, залежить якість прийнятого ним рішення.
◦ Роль анестезії 
Клієнт має розуміти, що його тварині потрібна комплексна діагностика та ретельний огляд, що передбачає виконання інтраоральноі рентген-діагностики та запровадження загальної анестезії.
Потрібно роз’яснити різницю між процедурами без анестезії та тим, що пропонує ви. 
Усвідомлення усіх прихованих ризиків від «чистки зубів без наркозу» дасть змогу власнику тварини прийняти рішення виконати все за правилами.
Для більш змістовної бесіди стосовно ризиків конкретного пацієнта, доцільно попередньо провести стандартне перед анестезіологічне обстеження, скринінгову Ехокардіографію та загальний та біохімічний аналізи крові.
◦ Регулярне стоматологічне обстеження та лікування
Здоров’я ротової порожнини слід обговорювати під час першого візиту та усіх наступних.
Власник тварини з першого дня контакту із вами має знати, що його тварина має зуби та за ними потрібен відповідний догляд. 
Навчання домашній чистці зубів, пояснення на що треба звертати увагу, все це зробить з власника тварини вашого помічника, який віддалено від вас, щодня буде контролювати стан ротової порожнини свого улюбленця. А у разі потреби, негайно звернеться до вас по допомогу.
Впровадження в культуру життя щоденного догляду за зубами своєї тварини, це дійсно корисна справа. Безліч важких патологій можна було попередити, мавши відповідний домашній догляд за ротовою порожниною.
Призначте  візит в 6 місячному віці, щоб проконтролювати зміну зубів, а потім попередьте про наступний візит у 12 місяців. 
Надайте інформацію, що починаючі з 3-х років санація ротової порожнини має бути щорічною процедурою. І що від того, наскільки сумлінно буде реалізований домашній догляд буде залежить, що саме побачить лікар і чи буде потреба в складному лікуванні.
◦ «Чистка зубів без наркозу»
Клієнти мають бути проінформовані, що «чистка зубів», це косметична процедура, яка не покращує здоров’я, та може спричинити стрес, біль, травму та інфекцію. Вона дає лише видимість того, що проблеми не існує. Займатися ротовою порожниною має спеціально навчений ветеринарний спеціаліст. Зняття зубного каменю має обов’язково завершуватися поліруванням поверхні емалі. 
◦ Рекомендоване я домашньої гігієни, та продуктів по догляду за ротовою порожниною.
Окрім того, що наші пацієнти отримують професіональну допомогу в стінах лікарні, ми маємо навчити власників тварин тому, як підтримувати здоров’я ротовій порожнині між візитами до ветеринара.
Спеціальні пасти, щітки, дентальні іграшки. Ми маємо навчити наших клієнтів обирати та застосовувати їх.
Рекомендації що до дієти та періодичність профілактичних оглядів у ветеринарного стоматолога. Наші клієнти мають знати, що навіть щоденна чистка зубів не скасовує щорічну професіональну перевірку COHAT.
◦ Спілкування з клієнтами під час виписки.
Ви маєте надати повні рекомендації, що до призначених ліків, особливості дієти та домашньої гігієни ротової порожнини.
Призначте контрольну зустріч через 14 днів, щоб впевнитись, що ваші рекомендації почуті та виконуються. 
Під час виписки власники тварин більше переймаються виходом з наркозу, ніж вашими порадами. Це нормально. Тому не втрачайте зв’язок і через деякий час, нагадайте про себе та важливість домашньої гігієни.

Пам'ятайте, у нас і з власником тварини одна мета, ми всі хочемо допомогти тварині, ось тільки методи у нас можуть бути різні. Потрібно домовлятися, бо інакше кожен залишиться при своїй думці, а тварина - без допомоги.

ВЕТЕРИНАРНИМ СПЕЦІАЛІСТАМ: Текст
image_6483441_edited_edited_edited_edited.jpg

РЕКОМЕНДАЦІЇ ВЛАСНИКАМ ТВАРИН

Концепція того, що домашня тварина може страждати бід болю, інфекції та запалення в ротовій порожнині, і що такий стан може впливати на її загальне самопочуття, а саме погіршувати якість життя, призводити до ураження серця та нирок може бути недооцінена ветеринарними фахівцями та зовсім не зрозуміла власнику тварини.
Річ у тому, що стоматологічні захворювання можуть бути не очевидними, вони не мають лінійності та врешті решт люди при оцінці подібних станів у своїх улюбленців, намагаються пропустити це через людську систему координат. Якщо мені боляче - я сигналізую про це. 
Але наші вихованці коти та собаки є суперекспертами у приховувані болі. Бо для хижака демонстрація болю це питання виживання. Звісно, ваш кіт не думає про те, що ви його з’їсте, але прошивка «хижак» вимагає від нього бути агентом 007, і не демонструвати усім навколо свої відчуття.
Метою «рекомендацій в руку» надати дбайливому власнику тварини зручний інструмент для збереження здоров‘я зубів його вихованця.

 • Навчити його, що він має робити вдома

 • Показати, коли вже потрібно звернутися по допомогу до спеціаліста

 • Описати основні симптоми захворювань

 • Пояснити  про алгоритм дій «Якщо... То треба...»

 • Донести необхідність щорічних оглядів та СОНАТ у ветеринарного стоматолога 

 • Попередити про небезпеку нехтування проблем ротової порожнини та «чистки без наркозу».

 • Показати перевага професійної процедури СОНАТ

* COHAT, від англійської Comprehensive Oral Health Assessment and Treatment (комплексна діагностика та лікування ротової порожнини).

Усі рекомендації створюються на основі доказової медицини та практичного досвіду. При навчанні власників тварин потрібно намагатись уникати складних пояснень, бажано мінімально використовувати складні терміни та періодично перепитувати "Чи все вам зрозуміло?", "Задайте мені питання", "У разі виникнення у вас запитань пізніше, зв'яжіться зі мною, я залюбки відповім вам на усі питання". На прийомі власник зазвичай розгублений, багато нової інформації, стрес. Треба обов'язково враховувати цей факт. 
Навчання власників тварин здається не менш недооцінена ланка в охороні здоров’я ротової порожнини, ніж і поверхневе ставлення лікарів загальної практики до хвороб зубів. 
А якщо взяти за увагу, що стоматологічна ветеринарна практика певно найскладніша в плані комунікації з клієнтами, навчання власників тварин важко буде переоцінити. Ми ж пам'ятаємо , що у нас із власником одна мета? Здорова тварина.

ВЕТЕРИНАРНИМ СПЕЦІАЛІСТАМ: Текст
image_6483441 (4).JPG

ДОГЛЯД ЗА ЗУБАМИ СОБАК ТА КОТІВ

Керівництва по догляду за зубами для собак та котів
За даними всесвітньої асоціації дрібних тварин WSAVA близько 80% усіх собак та котів віком старіше 3 років мають захворювання пародонту. Разом з тим, тварини до 3 років також мають первинний рівень захворювань ротової порожнини. Проте, оскільки наші улюбленці є експертами з приховування болю, такі хворобливі стани стають непомітними не лише для власників тварин, а в для ветеринарних спеціалістів, якщо ті не застосовують спеціальних методів діагностики. 
Керівництва були розроблені для поліпшення життя пацієнтів та лікарів, шляхом відбудови системи, що складається з: 

 1. діагностики

 2. лікування

 3. профілактики

 4. навчання власників 

Дайте зрозуміти своїм клієнтам, що здоров’я ротової порожнини їх вихованця це комплекс дій. Саме дій, певної активності з боку власника. Просто турботливе спостереження не працює.

 • Поясніть, що втрачається при проведенні «чистки без наркозу». Які ризики несе подібна процедура.

 • Пояснюйте, що без якісної домашньої чистки зубів ви не зможете досягти бажаного ефекту. І від того, чи готов власник тварини в подальшому чистити вдома зуби своєму улюбленцю залежить тип лікування, який ви можете запропонувати. Безглуздо робити складну пародонтологічну операцію, якщо домашню гігієну не буде чинним образом реалізовано.

 • Що проблему із зубами це проблеми всього організму. Що інфекція буде вражати інші органи та системи. 

 • Що нелікована ротова порожнина це міна уповільненої дії.

 • Презентуйте свій анестезіологічний протокол, покажіть, яким чином ви готуєте тварин до стоматологічних процедур.

 • Донесіть важливість щорічних оглядів у ветеринарного стоматолога.

Що догляд за зубами, це на все життя, принаймі поки є зуби, і від якості здоров'я ротової порожнини залежить якість цього життя.

Власнику тварини не потрібно робити чистку зубів свого улюбленця сенсом свого життя, сумлінне виконання простих рекомендацій дасть можливість зберегти здоров'я  ротової порожнини на довгі роки. І тварина йому віддячить, довгими роками поруч.

ВЕТЕРИНАРНИМ СПЕЦІАЛІСТАМ: Текст
Step-by-step-cover-letter-1170x630.jpg

12 ЕТАПІВ ПРОФЕСІЙНОЇ ГІГІЄНИ
РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ  "СОНАТ"

12 етапів професійного догляду СОНАТ, або чому не можна використовувати термін "Чистка".

* COHAT, від англійської Comprehensive Oral 

Health Assessment and Treatment (комплексна діагностика та лікування ротової порожнини).

Нижче приведено покроковий план роботи з ротовою порожниною. Нехтування окремими пунктами ставить під сумнів можливість якісного виконання роботи в цілому.


1. Огляд ротової порожнини пацієнта без анестезії. Візуальна оцінка може показати чи присутнє захворювання та його стадійність
2. Внутрішньоротова рентгенографія під загальною анестезією.
Виконайте всебічну рентгенографію ротової порожнини за допомоги внутрішньоротової плівки або цифрової системи.
3. Очищення зубів. 
За допомоги ручного скелера видаляються наліт та конкременти що розташовані над яснами, та за допомогою кюрет  Грейсі - піднесено. Також можна використовувати ультразвуковий скелер з відповідними насадками та потужністю, для кожної з ділянок.
Усунення твердого каменю є дуже важливим етапом санації, оскільки він служить матрицею для м’якого бактеріального нальоту, який є дуже агресивним до тканин навколо.
Кожна професійна санація має містити згладжування доступних ділянок кореневих поверхонь.Обробка ділянок під яснами не має бути агресивною, щоб не пошкодити цемент з його клітинами, що активують повторне прикріплення.
4. Полірування коронки зуба.
В процесі видалення зубних конкрементів за допомоги металевих інструментів на поверхні емалі утворюються мікроподряпини. Вони ж своєю чергою сприяють більш швидкому накопиченню зубного нальоту. За для усунення цих механічних подряпин використовують спеціальні полірувальні пасти та насадки. Мета  полірування це отримання максимально гладкої поверхні зуба, за для зменшення накопичення на зубах бактерій. Максимальна швидкість мікроматору має бути 3000 об/хв. За для запобігання перехресному забрудненню рекомендовано використовувати індивідуальні унідози паст та індивідуальні щіточки.
5. Пародонтологічне обстеження.
Вам знадобиться пародонтологічний зонд.
Виконайте зондування кожного зуба, в шести точках. Глибина не має бути понад 3 мм у собак, та понад 1 мм у котів. Вся інформація має бути занотована в стоматологічній карті пацієнта.
6. Під'ясенне зрошення.
За допомого повітряного пістолета або шприця з фізіологічним розчином виконайте лаваж зубо-ясенові борозни, за для видалення залишок бруду та полірувальної пасти.
7. Пародонтотерапія або екстракція.
Після затвердження та узгодження з власником тварини лікувального плану виконайте обговорене лікування.
Варіанти лікування в залежності від стадії захворювання пародонту:
⁃ Стадія 1 (PD1) - гінгівіт
Лікування : збільшення коронки, полірування, зрошення, домашня чистка
⁃ Стадія 2 (PD2) - ранній пародонтит, з втратою прикріплення <25 %
Лікування : PD1 + антимікробні засоби місцево, та підясенний кюретаж, якщо є кишені
⁃ Стадія 3 (PD3) - встановлений пародонтит, з втратою прикріплення 25-50%
Лікування: пародонтотерапія, що складається з пародонтальної хірургії, може буде успішною лише у випадку, коли клієнт зобов'язується щоденно чистити зуби своєму вихованцю. Якщо ні, то видалення. 
Пародонтотерапія - відкритий кюретаж, планування кореня, місцеві проти мікробних засоби, направлена регенерація тканин.
- Стадія 4 (PD4): генералізований пародонтит з втратою прикріплення >50%
Лікування: екстракція або хірургія пародонту, включаючи кісткові резективні або адитивні процедури з подальшим дотриманням домашньої гігієни. Прогноз - обережний.
Застосування аутотрансплантатів.
Коли діагностується >50% втрати тканин прикріплення, показана екстракція, яка повинна проводитися навченими ветеринарами, або у випадку, коли лікар не має досвіду та обладнання, пацієнт має бути спрямований до відповідного спеціаліста.
Для запобігання попадання їжі та збереження згустку крові, лунки після екстракції мають бути ушиті шовним матеріалом, що розсмоктується, 4-0 та тонше. 
8. Антибіотикотерапія.
Застосування системних та місцевих антибіотиків має базуватися на індивідуальних потребах пацієнта.
Більшість стоматологічних процедур не потребує використання антибіотиків.
⁃ передопераційні а/б, слід застосовувати на стадії PD4, щоб підготувати тканини до роботи з ними, зробити їх більш придатними для маніпуляцій (клапоть, шиття).
⁃ Інтраопераційні а/б, застосовуються паціентам із системними патологіями ( ендокардити, хвороби нирок), системною імуносупресією, встановленими імплантами за останні 12-18 місяців.
⁃ Післяопераційні а/б показані, поли є рентгенографічні данні про наявність остеоміеліту. 
9. Нанесення антинальотного герметика.
Суть в герметизації зубоясенної борозни, для запобігання накопичення в ній бактерій. Спеціальна гідрофільна речовина. Спершу наноситься ветеринарним стоматологом після професійної санації, і потім власником вдома щотижня. 
Також можливо використання герметиків на основі смоли, при неускладнених переломах зубів, переломах емалі. 
Суть в перекриванні шару дентина і запобігання потрапляння інфекції всередину зуба через дентинноі канальці. Потребує високої кваліфікації лікаря та рентген контроль через 6 місяців.
Застосування смолистих герметиків при резорбції - протипоказано.
10. Біопсія ротової порожнини.
В усіх підозрілих випадках виконується ТІБ тонко-голосова біопсія або стандартна біопсія. Матеріал передається кваліфікованому ветеринарному гістопатологу.
11. Відновлення після анестезії.
Тримайте дихальні шляхи відкритими за допомоги інтубаційної трубки, до поки тварина не почне кашляти та приходити до тями. 
Підтримка температури тіла є надзвичайно важливим моментом. Пам'ятайте, що у разі використання газового наркозу в перші 30 хвилин після закінчення процедури пацієнт дещо втратить температуру. 
Контролюйте усі життєві показники до повного відновлення пацієнта.
Управління болем має бути присутнє пяк під час знаходження пацієнта в лікарні так і після виписки.
12. Освіта власників тварин.
Надайте власнику тварини інформацію, яким чином він може підтримувати здоров’я ротової порожнини свого улюбленця. Порадьте засоби по догляду та запропонуйте зустрітися на контрольному огляді. Врешті решт це командна робота, ваша і власника.

Використання терміну Чистка зубів зводить нанівець усю цінність складної процедури, яку ви маєте виконати за для отримання найліпшого результату в підтримці здоров'я ротової порожнини ваших пацієнтів.. Оскільки він абсолютно не відображає суті процедури, і вводить в оману власника тварини, даючи йому розуміння, що чистий означає здоровий, і зуби треба "просто почистити".

 • Санація ротової порожнини

 • СОНАТ

 • Професійна гігієна ротової порожнини, ось максимально коректні назви того, що ми робимо

Не знецінюйте свою роботу та її важливіть у підтримці здоров'я тварини вцілому.

ВЕТЕРИНАРНИМ СПЕЦІАЛІСТАМ: Текст

ПРОФІЛАКТИКА

Дешевше за профілактику немає нічого.

Профілактика стоматологічних захворювань.
◦ Стратегії профілактики.
Без сумніву, співпраця із власником тварини є запорукою успішної профілактики захворювань ротової порожнини у наших пацієнтів.
Культура регулярних візитів кожні 6 місяців, забезпечить гарний контроль стану ротової порожнини. 
Щоденна ж чистка зубів спеціальними засобами у поєднання з підбором дієти, що не шкодить зубам, зведе до мінімуму появу не сподіваних сюрпризів.
Звісно, залишається ще фактор травматизації зубів, але свіломий підбір дентальних іграшок та відповідальне ставлення власника і тут, зведе до мінімуму неприємні події. 
◦ Профілактика захворювань пародонту
Починається з першого візиту тварини в лікарню. В будь-якому віці. Звісно, на кожен вік існують свої поради.
⁃ цуценя, огляд ротової порожнини, оцінка прорізування та зміни зубів, затримка зміни зубів, правильність прикусу. Рекомендації що до домашньої гігієни ротової порожнини.
⁃ тварини віком від 1 року, рекомендовано СОНАТ, та при наявності ознак захворювання, дентальну рентген діагностику.
тварини старше 3 років, має бути рекомендована СОНАТ, професійна санація ротової порожнини з дентальною візіографією, оскільки за даними WSAVA 80% усіх тварин старше 3 років мають проблеми в ротовій порожнині.

*За останніми даними, пародонтопатія значно "помолодшала", проблеми починають фіксувати вже після 1 року життя.
⁃ Маленькі собаки, категорія той, до 2 кг ваги. Вже з віку 1 рік рекомендована СОНАТ+ рентген, оскільки вроджений дефіцит кісткової тканини сприяє ранньому розвитку пародонтиту.
При діагностуванні у пацієнта хвороби пародонту, розпочинати лікування, яке має містити:
огляд, СОНАТ, рентгенографію, фіксацію патологій в стоматологічній карті пацієнта та полірування емалі, потрібно якомога раніше, щоб запобігти подальшому розвитку хвороби. 
Регулярні профілактичні заходи запобігають розвитку хвороби та дозволять підтримувати здоров’я ротової порожнини в оптимальному стані. У разі ж виникнення проблеми, власник не буде зволікати та вчасно звернеться по допомогу до кваліфікованого спеціаліста.
◦ Вплив стану пародонту на загальне здоров’я тварини.
Важко уявити, що інфекція в ротовій порожнині може спокійно існувати не  шкодячи організму в цілому. Спільні судини, серце, що прокачує контаміновану бактеріями кров, все це сприяє негативному впливу на пацієнта агресивних бактерій, що мешкають в ротовій порожнині.
Серед основних патологій, що пов’язують з інфекціями в ротовій порожнині є ендокардити та ураження нирок. Саме тому в комплексі перед операційного обстеження важливо перевіряти ці системи. 
Системне поширення медіаторів запалення та цитокінів, бактеріальних ендотоксинів від патогенних мікроорганізмів періодонту, може впливати на судинну систему по всьому тілу і навіть спричиняти гістологічні зміни у віддалених органах.

Донесіть до власника неможливість мати смітник в ротовій порожнині і в той же очікувати, що це ніяк не вплине на організм тварини в цілому.

Профілактика дає нам змогу не лише попередити розвиток хвороби та уникнути зайвих трат, а головне, позбавить тварину від зайвих страждань не лікованої патології.

ВЕТЕРИНАРНИМ СПЕЦІАЛІСТАМ: Текст

ВИМОГИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ 
ПРАКТИКИ

Вимоги до практики ветеринарного стоматолога.
◦ Вимоги до об‘єкта
Якісний стоматологічна допомога для наших пацієнтів вимагає ефективного, гарно організованого та безпечного робочого простору.
В наслідок забруднення середовища в ході проведення стоматологічних маніпуляцій це має бути відокремлений простір, з низьким трафіком та віддалений від стерилізаційної кімнати та хірургії.
Відвідна вентиляція, гарне освітлення, оптична система збільшення, спеціальний стіл з відведенням рідини, все це зробить вашу практику більш зручною та безпечною, як для пацієнтів так і для їх лікаря.
◦ Матеріали, інструменти та обладнання
Ветеринарний стоматолог має мати в своєму арсеналі інструменти різного розміру. Один розмір для всіх пацієнтів, це поганий підхід, який збільшить ятрогенну шкоду. Для ветеринарної стоматології існують спеціальні інструменти, адаптовані саме під ветеринарну практику. Вони більш короткі за людські аналоги, які  не завжди є ідеальним вибором, враховуючи їх довжину та форму.

 • Витратні стоматологічні матеріали мають бути з відповідним строком придатності та безпечні ( не токсичні) для паціентів.

 • Інструменти мають бути с належному вигляді, та перед кожним використанням бути проавтоклавовані, або стерилізовані в інший доступний спосіб.

 • Одноразові матеріали мають бути дійсно одноразові..

⁃ необхідні матеріали 

 • Розчин антисептику

 • Полірувальна паста

 • Полірувальні щітки 

 • Кровоспинні засоби

 • Анестетики

 • Шприці та голки

 • Шовний матеріал, той що розсмоктується зі зворотньо-ріжучою голкою, розміром 4-0 або менше

 • Марлеві тампони

 • Інтубаційні трубки в асортименті

Необхідне обладнання:

 • Стіл

 • Світло

 • Оптичне збільшення має бути якісним, оскільки "дешева рибка - погана юшка". Неякісна оптика псує зір оператора, пом'ятайте про це.

 • Набір хірургічних інструментів.

 • Стоматологічна установка (турбінний віхід, краще 2 + мікроматор+слиновідсмоктувач)

 • Набір стоматологічних наконечників

 • Асортимент борів

 • Система рентген-діагностики (стоматолгічний рентген та приймач зображення, плівка або цифровий сенсор, візіограф. Також доволі зручні фосфорні пластини, для роботи з якими потрібен спеціальний сканер.

 • Обладнання, для запобігання охолодження пацієнта під час оперативного втручання значно полегшить моніторінг під час самого втручання, так і в після операційний період, оскільки ризик "загубити пару градусів" буде мінімальним.

 • Стоматологічній скелер з відповідним набором насадок

 • Захист очей для персоналу, чудова профілактика інфекціі очей оператора.

 • Захист лікаря 

Захист очей, органів дихання та свідоме поводження з радіаційним обладнанням допоможуть зробити вашу практику максимально безпечною.
Постійне зрошування ротової порожнини 0,12% розчином хлоргексидину під час роботи, суттєво зменшить кількість бактерій в середовищі. 
Побудова робочого простору має бути з урахуванням принципів ергономіки. 
Принцип ергономічності. Все необхідне оператору обладнання має бути розташовано зручно та на відстані руки. Усі поверхні з інструментами мають знаходитись на одному рівні.

*Лікар має періодично виконувати фізичні вправи, задля запобігання власної травматизації в наслідок перенавантеження. Спеціальний комплекс простих вправ дозволить "розвантажувати" очі,  спину, шию та руки.  

Операційний стіл має регулюватися по висоті, а стілець лікаря має бути з підтримкою спини та з якісною колісною базою.

*Стілець лікаря не має бути з ободом-підставкою для ніг, це стілець для асистента/анестезіолога. Стопи стоматолога мають знаходитись на підлозі, кут в колінах складає 90 градусів.
Обладнання має бути в належному стані, а ваш персонал має бути спеціально навчений роботі та доглядом за ним.
Радіаційні засоби безпеки мають бути в належному стані і якості. А принципи радіаційної безпеки мають свідомо впроваджуватись в повсякденну практику.

ВЕТЕРИНАРНИМ СПЕЦІАЛІСТАМ: Текст
bottom of page